Ako získať nenávratný príspevok - grant z programu Horizont 2020?

Autor: radovan lucina | 11.7.2014 o 14:22 | Karma článku: 2,25 | Prečítané:  1024x

Písanie žiadostí a projektov zameraných na čerpanie nenávratných príspevkov z programov EU je sprevádzané rôznymi historkami. Na web stránkach nájdete množstvo informácií. Čo je však skutočne dôležité?

V prvom rade, každý projektový zámer je o podnikateľskom nápade a následnej stratégii. Váš zámer alebo nápad je potrebné preveriť.

Základné otázky, ktoré si treba položiť, sú:
1. Môžem s mojím nápadom súťažiť v programe Horizont 2020?
2. Je môj nápad dostatočne excelentný?

V prípade prvej otázky vám môže byť pomôckou informačný webový portál „participant portal“. V časti „Funding Opportunities“ je potrebné vo vyhlásených výzvach nájsť vhodnú tému. Je potrebné zohľadniť prístup „FIT to PROGRAM“. To znamená hľadať takú výzvu, do ktorej váš podnikateľský nápad zapadá. Obvykle váš nápad môže pasovať do viacerých výziev.

Odpoveď na druhú otázku je omnoho zložitejšia. V rámci zvolenej výzvy je potrebné v priložených dokumentoch nájsť kľúčové podmienky, hodnotiace kritériá a ďalšie informácie pre zostavenie  kvalitnej žiadosti. Obvykle sa postup na preverovanie kvality nápadu posunie do roviny zisťovania jeho excelentnosti. Tu je vhodné aplikovať pohľad v trojuholníku: excelence-impact-ambitions.

V rovine „excelence“ je potrebné posúdiť vyspelosť nápadu, jeho postavenie voči konkurencii a prípadne aj ďalšie aspekty. V rovine „impact“ je vhodné sa zamyslieť nad vplyvmi projektu na ekonomiku EÚ a zohľadniť „public interest“. A nakoniec „ambitions“ je viac-menej o schopnosti realizačného tímu naplniť ciele projektu. Prospešným pre vás môže byť aj „self assesment test“. Otázky a následné prideľovanie bodov vám pomôžu získať predstavu, kde je potrebné v žiadosti  pridať a ako vylepšiť váš nápad. Nezabúdajte, ide o súťaž. Vyhráva najlepší.

V prípade, že je váš nápad OK a máte vybranú výzvu, je potrebné vykonať ďalšie kroky = zaregistrovať vašu firmu a získať PIC „9-digit Participant Identification Code“. Následne spracujete žiadosť podľa príručky a vzorového dokumentu. Všetky žiadosti a dokumenty podáte elektronicky prostredníctvom webu. Nikam netreba cestovať. V prípade otázok je k dispozícii hotline. Odozva na emailové otázky je od niekoľkých minút až do niekoľkých dní. Tiež máte k dispozícii množstvo informácií na webe, informačné stretnutia sú organizované priamo v Bruseli alebo aj lokálnymi kontaktnými bodmi. Na trhu sú tiež dostupní komerční konzultanti.

Najťažšie je pripraviť prvý projekt – žiadosť. Firmy, ktoré však vidia v získavaní eurograntov strategický potenciál, pravdepodobne už dnes rozširujú tím pracovníkov o projektového manažéra zodpovedného za túto oblasť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?