Máte apetít riskovať?

Autor: radovan lucina | 9.1.2014 o 1:08 | (upravené 9.1.2014 o 1:27) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  418x

Hovorí sa - kto nič neriskuje, nič nezíska. Ak by však život bol postavený iba na chuti riskovať, potom by sme už dávno museli byť milionármi. Bohužiaľ, nie je to tak. Aký je teda Váš skutočný apetít riskovať?

Čo je to, apetít riskovať ?
Na internete nájdeme množstvo definícií. Mne sa páči táto:

Apetít riskovať predstavuje Vašu aktuálnu ochotu niečo konkrétne stratiť alebo obetovať preto, aby ste niečo hodnotnejšie získali.

Väčšina riskuje lebo sa chce mať lepšie. Riskovať nemusí automaticky znamenať stratu, avšak ak veci nejdú podľa plánu potom treba očakávať problémy. Obvykle hovoríme o strate peňazí, spoločenského postavenia, reputácie, práci alebo strate iných vecí a hodnôt. Paradoxne, získať väčšinou chceme podobné veci ako aj môžeme stratiť.

Faktom ostáva, že na to, aby ste zdravo riskovali, je potrebné mať nielen apetít ale aj kvalitné a čerstvé informácie, ktoré Vám pomôžu urobiť správne a rýchle rozhodnutia.

Bežní ľudia a aj firmy dnes väčšinou hrajú na istotu. Nikto nechce zbytočne riskovať a problémy nie sú populárne. Väčšina hrá podobnú taktiku - nejak sa to samo vyrieši.

Kedže štatistika funguje, občas to vyjde a občas aj nie. Keď to nevyjde, potom sa hľadá obetný baránok, na ktorého sa "hodí" prípadný neúspech a straty.

Ako to urobiť alebo naplánovať, aby Vám to vyšlo?

Spoznajte svoj apetít riskovať a nebránte sa zdravo zariskovať. Hra na istotu v dnešných turbulentných časoch je zabudnutá liga. Dnes sú víťazi tí, ktorí majú dobré informácie, trošku šťastia a držia pod kontrolou svoje kľúčové riziká na ceste vpred.

Ak patríte do skupiny jedincov, ktorí často pred rizikami a problémami zatvárajú oči, potom sa nečudujte, že Vám Vaše plány väčšinou nevychádzajú.

Ako poznať čo nám v budúcnosti hrozí a to negatívne alebo pozitívne? Ako predvídať problémy a ich dopad na naše plány a aktivity? Ako minimalizovať hrozby a ako maximalizovať príležitosti?

Toto sú oblasti ktorými sa zaoberá riadenie rizík. V prvom rade je potrebné poznať svoj apetít riskovať.

Mali by ste spoznať, čo všetko môžete stratiť a určiť si koľko z toho si dnes môžete dovoliť stratiť. Takto budete lepšie vnímať budúcnosť. Nestačí sa sústrediť len na výkon (KPI), je potrebné zvážiť a strážiť aj riziká (KRI).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?