Odvodový úver pre podnikateľov

Autor: radovan lucina | 20.12.2013 o 20:58 | (upravené 20.12.2013 o 23:13) Karma článku: 4,32 | Prečítané:  549x

Nový projekt vlády "odvodové úvery pre podnikateľov", má podľa vlády pomôcť malým a stredným firmám preklenúť finančné ťažkosti a udržať zamestnanosť. Uvedený zámer z pohľadu firiem môže byť vnímaný v rôznych rovinách - v pozitívnej, negatívnej a iných. Koho môže skutočne takýto projekt osloviť a komu môže priniesť skutočnú výhodu?

O čo vlastne ide?
Firma môže získať peniaze. Tieto peniaze použije na platby odvodov za zamestnancov. Výhodné na projekte má byť odklad splácania úveru (1rok), výška úroku (je podmienená ďalšími faktormi), štátna garancia za úver a iné faktory, avšak iba ak sú v synergii s podnikateľským zámerom konkrétnej firmy. Úver je vhodný pre SME ktoré majú do 250 zamestnancov a obrat do 50mil. EUR a splnia ďalšie podmienky v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke (SRZB).

Ako na to môžu reagovať SME podniky?
A- Firmy, ktoré nemajú problémy s cash flow, majú dnes dostatok zákaziek a v horizonte 2-3rokov vidia svoj biznis pozitívne a udržateľne.
Tieto firmy by mohli produkt využiť. Majú ideálnu situáciu na získanie peňazí za výhodnejších podmienok s odkladom splátok. S výhodou môžu optimalizovať svoje vnútorné zdroje, využiť ich na posilnenie svojej pozície a/alebo rast. Riziko nasadenia tohto produktu je pre ne malé navyše ho ešte môžu riadiť.

B- Firmy ktoré majú rozkolísané cash flow, výpadky alebo nárazové zákazky ktoré však objemom tržieb v ročnom pohľade pokrývajú náklady, v horizonte 2-3 rokov predpokladajú u odberateľov skôr neutrálny alebo mierne pesimistický vývoj.
Tieto firmy ak produkt využijú vymenia dočastnú výhodu za budúcu hrozbu. Ak sa im podarí nastaviť v spoločnosti vhodný model na riadenie rizík, potom môžu z tejto situácie aj vyťažiť. V opačnom prípade sa dá predpokladať, že sa skôr dostanú do horšej situácie, kedže oživenie trhu v krátkodobom horizonte je vo všeobecnosti predpovedané ako slabé.

C- Fimy ktoré sú dnes v krízovom režime = zlá/nedostatočná cash flow, zákazky veľmi rozkolísané a nepokrývajú náklady a tvorbu primeraného zisku, v plánovaní vidia negatívny výhľad v horizonte 2-3 rokov.
Tieto firmy sa musia rozhodnúť či krátkodobú miernu výhodu vymenia za odklad problémov do neďalekej budúcnosti, kde sa s vysokou pravdepodobnosťou aktuálne problémy zhmotnia do väčších rizík. Projekt u väčšiny firiem nebude dávať zmysel, iba ak by potrebovali získať čas. Otázkou je, ako tento získaný čas využiť aby sa premenil na výhodu, ktorá kompenzuje budúce riziká a navyše prinesie firme zlepšenie. Možno to niektoré firmy vedia a pre ne využitie tohto produktu dá zmysel.

D- Firmy ktoré majú špekulatívny záujem. Existuje nieľkoľko scenárov ako by bolo možné získať a využiť príspevok s garanciou štátu. Tieto oblasti však nebudem rozoberať.


Záverom chcem konštatovať, že opatrenie z pohľadu výhodnosti v skutočnosti systémovo nerieši problémy podnikateľov a SME firiem. Väčšina firiem je dnes v kategórii C. Táto skupina potrebuje systémové opatrenia, ktoré im pomôžu naštartovať rast v podnikaní, kreativitu v tvorbe nových podnikateľských nápadov a podporu pre prienik na nové trhy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?