Ako sa motivuje krajina v dnešných časoch

Autor: radovan lucina | 18.8.2013 o 18:35 | (upravené 18.8.2013 o 21:46) Karma článku: 8,56 | Prečítané:  447x

Strategický plán Singapúru. Priznám sa že vyročné prejavy politikov sú obvykle nudné, málo vizionárske a predstavujú skôr reklamu na minulé "úspechy" konkrétneho jednotlivca, avšak prejav premiéra Singapúru pána Lee Hsien Loong-a ma zaujal natoľko, že som ho v priamom prenose sledoval až do úplného konca.

Prejav trval 2 hodiny a bol to prejav, ktorý ak by predniesol niektorí z našich politikov, tak neváham, okamžite zodvihnem ruku a dám mu nielen svoj hlas ale aj svoju plnú podporu.

Singapore, ako krajina je v mnohých parametroch porovnateľná so Slovenskom - má asi 5miliónov obyvateľov, v blízkosti má niekoľko ekonomicky silnejších krajín, čelí rastúcej konkurencii, vplývajú na ňu globalizačné vplyvy a riziká, a snaží sa nájsť svoje miesto.

To čo bolo pre mna také výnimočné, je ako sa čelný predstaviteľ štátu pozerá na budúcnosť svojej krajiny, kam ONI nasmerovali svoju víziu a čo chápu ako TOP prioritu. Možno dobrá inšpirácia aj pre iných.

Čo také prevratné predstavil premiér krajiny vo svojom výročnom prejave počas "national days 2013". Podrobný prejav úž nájdete aj na internete: http://www.channelnewsasia.com/nd2013/


Štát sa zaviazal vytvoriť také príležitosti, aby sa každý obyvateľ mal lepšie.
Ako to chcú urobiť?

Stratégiu spracovali a postavili na troch pilieroch:
Štát-Spoločnosť-Občan
, a do návrhu primiešali niekoľko zaujímavých programov:

1- Byt pre každú pracujúcu rodinu (reakcia na obavy z prípadnej realitnej bubliny. Oni hrozbu otočili do príležitosti a jedným ťahom vytvárajú podmienky na udržanie výkonnosti v stavebníctve)


2- Zdravotníctvo, jeho služby a dostupnosť bude garantovaná všetkým občanom a to počas celého života (u nás sa postupne prepracovávame k limitovanej zdravotnej dostupnosti a jej kvalita je tiež diskutabilná. Podľa Singapurského premiéra je najlacnejšie mať zdravého občana lebo na neho ide do zdravotníctva menej peňazí - s čím sa dá iba súhlasiť)

3- Zvýšia kvalitu vzdelávania a podporia nové talenty (ide o celkové zlepšenie škôl a úrovne výučby poskytnutím im potrebných fin.zdrojov, učiteľov a vybavenia. Nechcú aby sa žiaci prehadzovali z jednej školy do druhej len preto, že tá druhá má lepšie bodové hodnotenie alebo lepšiu reputáciu. Chcú odstrániť predsudky, zodvihnúť všeobecnú úroveň vzdelávania od základných škôl až po univerzity a sústrediť sa na podporu talentov a to najmä nových, ktorí majú pre budúcnosť výsoký význam lebo sú: odolní-charakterní-motivovaní konať a to z nich vytvára lídrov pre globálny svet. Nie je to super - u nás ani učebnice nezvládneme vytlačiť a včas distribuovať do škôl.)

4- Singapúr chce byť svetovým civilizačným HUB-om (ročne miestne letisko prepraví 51miliónov cestujúcich a miestny prístav patrí k jedným z najväčších v ázii. To však nestačí a premiér predstavil nové projekty, ktoré v horizonte 15 rokov výrazne zmenia tvár Singapúru. ONI sa snažia vytvoriť nové príležitosti a strnúť na seba ďalšie efekty, ktoré podporia samotný ekonomický rast, zamestnanosť a rozvoj krajiny s cieľom odovzdať novým generáciám lepšiu krajinu a lepšiu východiskovú situáciu v rámci globalizačných pretekov a rastúcej konkurencii. Vytváranie nových príležitostí je s jasným vedomím hrozieb a rizík, ktoré dnes na seba preberajú a preto sa  už dnes seriózne venujú programu na riadenie týchto rizík. To, že to nebude zadarmo bolo avizované aj vyhlásením o zvyšovaní daní a hľadaní ďalších úspor, ktoré budú smerované na podporu strategických programov. Keď si pozriete aké projekty idú robiť - ich dopad na zamestnanosť a koľko nových miest vytvoria, to sa nedá porovnať s plánmi u nás. Mimochodom to ich letisko ťahá za sebou ďalšie služby čo predstavuje ohromných 163tisíc pracovných miest)

5- a ďalšie programy ktoré sa dajú získať z prepisu médií.. http://www.channelnewsasia.com/nd2013/

Čo dodať na záver?

Plán Singapúru vytvoriť nové príležitosti, vytvoriť lepšie podmienky pre život a vytvoriť lepšiu krajinu - pre všetkých, to je veľmi silná vec a vysiela to ohromný pozitívny signál. Tento bude ešte dlho v spoločnosti rezonovať. Vnímajúc ich domácu náturu, kedže som momentálne v singapúre, vidím čo dokáže takýto signál urobiť s ľudmi. Nielen, že rozprúdi krv v populácii ale aj postupne katapultuje krajinu smerom k ďalším príležitostiam a k udržaniu jej celkového rastu. V konečnom dôsledku to poteší všetkých občanov a aj podnikateľov.

Mne osobne, na celej tejto situácii, trošku vadí iba jedna vec: škoda, že takýto prejav nemal premiér našej krajiny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?