Podnikanie, prekážky a riziká

Autor: radovan lucina | 31.5.2013 o 15:22 | (upravené 5.6.2013 o 13:56) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  526x

V podnikaní väčšinou ide o peniaze alebo zisk. Problémom je keď o peniaze prichádzate. Pri realizácii podnikateľských plánov sa stretnete s rôznymi prekážkami, prípadne narazíte na rôzne problémy. Má vôbec zmysel sa dnes zaoberať týmito prekážkami a budúcimi problémami? Dá sa zariadiť aby tieto prekážky a problémy neboli?

O čom to v skutočnosti je? V podnikaní to je najmä o peniazoch a zisku. Dobrá analýza vášho podnikania Vám povie prečo peniaze nemáte a naznačí kde by mohli byť. Správne zvolená stratégia ukáže ako sa k peniazom dostať. Plán Vás postupne k peniazom navedie. A keď už budete v cieli Vášho podnikateľského projektu a vyhodnotíte to čo ste jeho realizáciou získali, zistíte či ste robili dobré rozhodnutia a zarobili. Zarobíte iba za predpokladu, že vás na vašej podnikateľskej ceste nezastavia prekážky a všade-prítomné problémy.

Rozdiel medzi úspešným a neúspešným podnikaním je v schopnosti podnikateľa opakovane dosahovať stanovené ciele - a zarábať. Prekážky a problémy predstavujú pre podnikanie riziko. Obvykle sa objavujú bez varovania, prinesú stress a zoberú nám čas a peniaze a aj iné zdroje.

Schopnosť predpokladať možné budúce prekážky a problémy, hodnotiť ich vplyv na nás, minimalizovať ich dopad na naše plány voláme - manažment podnikateľských rizík.

Zmyslom manažmentu rizík je zabezpečiť si dosiahnutie podnikateľských cieľov.
Obvykle investujeme do prípravy malý objem svojho času, peňazí a iných zdrojov s cieľom zabezpečiť si s vysokou pravdepodobnosťou dosiahnutie plánovaných výsledkov.

Problémom manažmentu rizík je, že stojí peniaze a nedokáže 100% eliminovať všetky riziká. Preto má zmysel takúto vec nasadiť do projektov kde na to je priestor. Prax ukazuje, že tento priestor je obvykle u projektov kde ich celkový rozpočet prekračuje čiastky 100tisíc EUR a viac. Pri projektoch a podnikateľských zámeroch s objemom investícií nad 1milión EUR by však manažment rizík už nemal chýbať.

Čo je dobré na manažmente rizík? Každopádne pomáha firme lepšie si premyslieť podnikateľké plány a stratégiu, čo logicky podporuje reálnosť a realizovateľnosť plánov. V rámci samotnej realizácii projektu, manažment rizík zabezpečuje lepšiu plynulosť plnenia plánov a poskytuje podporu pre rozhodovanie v kritických situáciách. Jednoznačne znižuje stress, šetrí peniaze a čas.

Ruku na srdce, koľko vašich projektov je v časovom sklze, prípadne stojí lebo sa z rozpočtu vyčerpali pridelené peniaze?

Že, koho to trápi? Iste majiteľov firiem prípadne investorov a trošku aj TOP manažment. Ostatné zložky v spoločnosti budú asi len naťahovať ruky a žiadať ďalšie peniaze, iné zdroje a posúvať termíny realizácie.

Napríklad aj samotná príprava rozpočtu organizácie na ďalšie obdobie by sa dnes mala zaoberať budúcimi hrozbami. Práve zamyslenie sa v rovine - čo nám hrozí a pri následnej eliminácii týchto obvykle prevádzkových rizík, dokáže manažment rizík povedať organizácii kde v rozpočte treba pridať a prečo. Dnes nestačí iba skopírovať rozpočet v exceli a znížiť náklady o pár percent aby manažment sediaci nado-mnou bol spokojný. Škrtnúť sa po rokoch hľadania úspor dá len málo čo a málo kde.

Pridať do rozpočtu to je sila! To dokáže rozprúdiť krv v žilách. Nie nadarmo sa hovorí, že hybnou silou podnikania sú peniaze. Tak ich roztočte, nech sa hýbu a nezabudnite pritom na riziká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?