Akým globálnym rizikám budeme čeliť v nasledovných rokoch?

Autor: radovan lucina | 5.2.2013 o 18:47 | (upravené 5.2.2013 o 19:00) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  576x

V januári sa tradične v Davose konalo v rámci podujatia World Economic Forum, stretnutie expertov, ktorí diskutovali na tému globálnych rizík. Experti každoročne vyhodnocujú aktuálnu situáciu a vyjadrujú sa k rizikám z hľadiska ich dopadu a pravdepodobnosti výskytu v horizonte 10 rokov.

Z hľadiska výskytu sa medzi TOP riziká dostali:
1- závažné rozdiely v príjmoch
2- chronicky narastajúce dlhy
3- riziko skleníkových plynov
4- problémy s dodávkou vody
5- starnutie populácie

Z hľadiska dopadu sa medzi TOP riziká dostalo:
1- zlyhanie alebo kolaps finančných inštitúcií a mien
2- problémy s dodávkou vody
3- chronicky narastajúce dlhy
4- nedostatok jedla
5- rozširovanie zbraní hromadného ničenia

Mnohé z týchto rizík (dlhy a problémy finančných systémov) už dnes vplývajú na nás a na našu kvalitu života. Negatívne vedľajšie efekty sa prejavujú aj vo zvyšovaní miery nezamestnanosti čo vedie k ďalšiemu narastaniu rozdielov v príjmoch. Ľudia žijú viac v neistote. Aj u nás sa prejavuje riziko stárnutia populácie. Sme svedkami politického a podnikateľského súboja o dôchodkový systém, ktorý by občanom garantoval slušný dôchodok. Smerom k dodávkam vody, aj keď z našej geografickej polohy môžme vnímať toto riziko trošku miernejšie, situácia sa môže v nasledovných rokoch výrazne zhoršiť. Ide hlavne o riziko dostupnosti kvalitnej a cenovo prijateľnej vody. Pozrime sa na potraviny, ktoré sme v minulosti mali kvalitné, a kam sa ich kvalita posunula? Ako krátko nám trvalo zlikvidovanie tejto výhody? Čo dnes v košíkoch nakupujeme?

Zaujímavé sú aj zistenia z Technologickej oblasti. Medzi najväčšie riziká patria Kybernetické útoky na informačné systémy, výpadky kritických informačných systémov a krádeže alebo zneužitie dát. Na elimináciu týchto rizík sa v nasledovných rokoch vynaloží najviac prostriedkov. Bohužial nestačí len vnímať samotné riziká ale pri ich eliminácii je potrebné zobrať do úvahy aj ich väzby a vedlajšie efekty. Zanedbanie týchto pohľadov môže viesť k nedostatočnej účinnosti realizovaných projektov alebo prípadných opatrení, ktorých výsledkom bude iba vyčerpanie zdrojov a financií bez adekvátneho prínosu a účinnosti.

Na záver chcem ešte upozorniť na jedno zaujímavé riziko - masívne šírenie digitálnych dezinformácií. Dnešný digitálny svet je plný rôznych rýchlo prístupných informácií. Internet bol a stále je z hľadiska zabezpečenia masovej informovanosti jedinečné médium. Ťažko sa kontroluje a cenzuruje. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sa akýkoľvek subjekt, môže stať v krátkom čase populárny, bohatý, viditeľný, uznávaný atď - viď príklad ázijského umelca PSY s jeho video klipom, ktorý v priebehu pár mesiacov spoznal celý svet. V počiatkoch bol internet zdrojom kvalitných akademických informácií. Kto však dnes garantuje a stráži kvalitu informácií? Internet, sociálne siete a tento digitálny svet sa čoraz viac podobá na hromadu smetí - najväčšie smetisko textov, názorov, multimediálneho odpadu a dezinformácií. Skúste zastaviť v tomto prostredí dezinformačnú kampaň na Vás, Vašu rodinu, firmu, združenie, komunitu či štát. Eliminácia tohto rizika môže predstavovať zložitú úlohu a ochrániť image a reputáciu firiem, prípadne ich trhových značiek nebude ľahké.

autor čerpal informácie z nasledovných zdrojov:
http://www.weforum.org/reports/global-risks-2013-eighth-edition
http://www.cnbc.com/id/100384824/Is_Income_Inequality_Biggest_Global_Risk
http://www.youtube.com/watch?v=PpmCuM72cD0

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?