Čo robia pracovníci v práci alebo oplatí sa personálny audit?

Autor: radovan lucina | 8.10.2012 o 13:39 | (upravené 8.10.2012 o 17:43) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  887x

V dnešnej dobe opäť stúpa počet nezamestnaných. Na firemné pracovné inzeráty prichádza personalistom bežne aj niekoľko stoviek reakcií denne. Človek by si pomyslel, že mať platenú prácu je oveľa vzácnejšie a preto si ju treba vážiť a snažiť sa ju udržať. Práca je pre mnohých hlavným zdrojom peňazí. Ako to však chodí, mnohí pracovníci hľadajú IBA zamestnanie. Skutočná práca vytváranie hodnoty, včasné a kvalitné plnenie úloh, je skôr výnimkou.


Manažment sa často stretáva s problémom neochoty a nezáujmu zo strany pracovníkov. Nové úlohy sú prijímané s rozpakmi, pracovníci často hlásia, že sú preťažení inými pracovnými povinnosťami prípadne, že nové úlohy sa nedajú splniť v požadovanom termíne.

Koľko pracovníci v práci skutočne pracujú ? Ako využívajú svoj fond pracovného času? Majú ešte rezervu na nové úlohy? Je mzda, ktorú firma vynakladá na pracovníkov skutočne účelne vynaložená alebo sa platí iba za čas strávený v práci - tzv. stojné?

Dnes existujú vyspelé informačné systémy, ktoré dokážu manažmentu poskytnúť odpovede na tieto otázky. Ich nasadenie je rýchle, efektívne a navyše aj spĺňajú citlivé legislatívne požiadavky z oblasti ochrany súkromia prípadne sledovania a kontroly zamestnancov.Výstupy z týchto systémov dokážu prehľadným spôsobom prezentovať využívanie fondu pracovného času a to nielen jednotlivcami ale aj napríklad celou pracovnou skupinou, konkrétnym oddelením alebo kumulatívne využívanie personálnych kapacít celou firmou. Informácie sa dajú použiť pri plánovaní kapacít na nové projekty, prípadne pri hľadaní firemných rezerv a úspor.

Naša prax ukazuje, že prostriedky investované do nasadenia monitoringu využívania pracovného času, či už formou jednorázového auditu alebo trvalého monitoringu, majú veľmi rýchlu návratnosť. Spravidla niekoľko mesiacov. V ojedinelých prípadoch návratnosť prekročí hranicu pol roka.

Čo sme zistili?
Na základe analýz a auditov realizovaných v podnikoch sme zistili, že priemerná rezerva fondu pracovného času na jedného pracovníka vo firme je až neuveriteľných 3,5 hodiny denne!  V rámci projektov sme sledovali nielen pracovné aktivity pracovníkov ale aj využívanie pridelených technických prostriedkov. Pracovné aktivity sme obvykle rozdelili do 3 skupín: Produktívne aktivity, Doplnkové aktivity a Neproduktívne aktivity.

Ako teda trávia pracovníci čas v práci?
S príchodom výpočtovej techniky a internetu majorita pracovníkov míňa pracovný čas relaxom a vybavovaním súkromných vecí na internete. Nové generácie pracovníkov (do 30 rokov) takto míňajú v priemere až 4,5 hodiny denne.
Obľúbený je Facebook, Skype, nákupy v internetových obchodoch, prezeranie videí na Youtube, sťahovanie hudby a filmov, diskusné fóra, vybavovanie súkromnej elektronickej pošty a často sa objavia aj stránky pre dospelých. V každej firme sa nájde minimálne jeden pracovník, ktorý dokáže minúť v priemere viac ako 6 hodín denne na neproduktívne aktivity.

Personálny audit nie je iba o odhaľovaní nepríjemných skutočností súvisiacich s mrhaním pracovných kapacít. Audit a následná implementácia kontrolných mechanizmov pomáha zaviesť lepšiu kontrolu, zvýšiť morálku na pracoviskách ako aj objektivizovať pohľad na využívanie fondu pracovného času. Z  dlhodobého hladiska ide vždy o nastavenie správnej rovnováhy medzi prácou a oddychom. Sme len ľudia a preto potrebujeme aj čas na vnútornú psychohygienu, krátky relax v práci, načerpať novú energiu a nápady. Bez správnej rovnováhy sa nedajú dlhodobo podávať skvelé pracovné výkony.

Otázkou je, koľko a akú hodnotu dokáže vyprodukovať pracovník, ktorý má v hlave v priemere 4,5 hodiny myšlienky, ktoré nesúvisia s jeho prácou a jeho produktívne aktivity sú často prerušované inými väčšinou súkromnými aktivitami.

Personálne zdroje patria k jedným z najdrahších firemných zdrojov. Z hľadiska riadenia sú najkomplikovanejšie a často podliehajú nechcenej fluktuácii. Práve preto v tejto oblasti vzniká obrovský priestor na optimalizáciu interných nákladov a na samotné zlepšovanie celkovej firemnej výkonnosti. Toto sú témy a oblasti, ktoré výrazne vplývajú na celkové výsledky firmy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?