(Ne)legálny softvér alebo prečo si na rožok nenatierajte lekvár

Autor: radovan lucina | 24.5.2012 o 12:02 | (upravené 24.5.2012 o 12:21) Karma článku: 3,10 | Prečítané:  765x

Softvér, je v súčastnosti frekventované slovo. Zariadenia ktoré denne používame by bez softvéru boli iba obyčajnou hromadou „neživých" súčiastok. Softvér je dobrá predajná komodita - niekto by možno povedal, že „softvér sa predáva ako teplé rožky". Ide však o trošku špecifický produkt. Predaj softvéru sa síce dá rátať na kusy, krabice, bedničky ale aj na počty stiahnutí alebo na počet užívateľov. Zakúpením „kusu" softvéru jeho inštaláciou a následným používaním sa však udeje ešte niečo oveľa dôležitejšie - vznikne dohoda medzi nami a autorom, ktorá hovorí o tom, čo môžme a čo nemôžme so softvérom robiť. Jednoducho povedané, súhlasíme s ličenčnými podmienkami a autorskými právami.

Je to ako keby ste si kúpili 2 rožky na raňajky. Urobíte si kávičku a na čerstvé rožky natrete masielko a lekvárik. Potom si pochutnáte na raňajkách a ani neviete, že ste si zarobili na riadny problém! Nemusíte sa báť, žiadne žalúdočné ťažkosti Vám nehrozia, akurát autor rožtekov nesúhlasí s tým aby sa jeho produkt - rožok, používal spôsobom, keď sa naň natiera lekvárik. Jasne to uviedol v licenčných podmienkach a kúpou jeho produktu ste s tým aj súhlasili. Tuším predsa len hrozia nejaké tie žalúdočné problémy. Ak sa na to prijde - ten lekvár Vás vyjde draho. Že ste o tom nevedeli ? Že Vás o tom riadne dopredu neinformovali ? - to sú najčastejšie prvé reakcie....

Vo svete softvéru to je tak - porušenie udelených licenčných práv môže mať ďalekosiahle následky. Mnohým TOP manažérom pri tom až začne zvierať žalúdok - hrá sa o veľké sumy. Správne a korektné používanie softvéru a to v zmysle udelených licenčných ujednaní a autorských práv je dôležité. Dnes nestačí iba raz ročne oprášiť zoznam nakúpeného softvéru a zrátať ho na kusy ako rožky. Treba zobrať do úvahy podstatne viac informácií a zaoberať sa aj lekvárom.

* Prax ukazuje, že najčastejšie dôvody licenčnej nezhody sú:

  • Nedostatočné know-how v oblasti licenčných a autorských práv

  • Používanie inej verzie softvéru ako bol zakúpený a dodaný dodávateľom

  • Používanie softvéru užívateľmi, zariadeniami a tretími stranami, ktoré na to nemajú oprávnenie

  • Presuny a prevody softvéru na iné subjekty v rámci akvizícií a transformácií firiem

  • Zmeny v spôsobe používania podnikových aplikácií

  • Zmeny v architektúre IT infraštruktúry (virtuálne servery, cloud priestor a datacentrá)

  • Neodborné rady dodávateľov

  • Zásahy do softvéru v rozpore s udelenými licenčnými právami

 

Je dobré poznať riziká a predchádzať im. Najmä u väčších spoločností sa jedná o riziká ktoré predstavujú sumy, ktoré nepotešia žiadny TOP manažment. Zdanlivo opomínaná oblasť a 100% istota, že je všetko v poriadku sa v momente dokáže premeniť na stresujúcu hru o čas a čo najrýchlejšiu minimalizáciu finančných dopadov na rozpočet firmy. Obvykle sa pritom odsekne aj nejaká „hlava" - presne ako v stredoveku. Zavedením tohto rizika do registra rizík a nastavením správnej stratégie sa dá dopad efektívne minimalizovať. Ľudský faktor však spôsobí, že sa riziko nedá celkom odstrániť. Každopádne poznanie, že riziko existuje a máme pripravené opatrenia na jeho manažment, nám dokážu premeniť lekvár na na niečo úplne iné.

Ruku na srdce - ako by to u Vás vyzeralo, keby Vás teraz navštívil softvérový audit a videl, že si pochutnávate na rožteku s lekvárikom?

Poznámky:
* V príspevku boli použité informácie z interného prieskumu databáz spoločnosti Solucio - experta na licencovanie a softvérový asset management.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?