Podnikanie, prekážky a riziká

Autor: radovan lucina | 31.5.2013 o 15:22 | (upravené 5.6.2013 o 13:56) Karma článku: 3,75 | Prečítané:  503x

V podnikaní väčšinou ide o peniaze alebo zisk. Problémom je keď o peniaze prichádzate. Pri realizácii podnikateľských plánov sa stretnete s rôznymi prekážkami, prípadne narazíte na rôzne problémy. Má vôbec zmysel sa dnes zaoberať týmito prekážkami a budúcimi problémami? Dá sa zariadiť aby tieto prekážky a problémy neboli?

O čom to v skutočnosti je? V podnikaní to je najmä o peniazoch a zisku. Dobrá analýza vášho podnikania Vám povie prečo peniaze nemáte a naznačí kde by mohli byť. Správne zvolená stratégia ukáže ako sa k peniazom dostať. Plán Vás postupne k peniazom navedie. A keď už budete v cieli Vášho podnikateľského projektu a vyhodnotíte to čo ste jeho realizáciou získali, zistíte či ste robili dobré rozhodnutia a zarobili. Zarobíte iba za predpokladu, že vás na vašej podnikateľskej ceste nezastavia prekážky a všade-prítomné problémy.

Rozdiel medzi úspešným a neúspešným podnikaním je v schopnosti podnikateľa opakovane dosahovať stanovené ciele - a zarábať. Prekážky a problémy predstavujú pre podnikanie riziko. Obvykle sa objavujú bez varovania, prinesú stress a zoberú nám čas a peniaze a aj iné zdroje.

Schopnosť predpokladať možné budúce prekážky a problémy, hodnotiť ich vplyv na nás, minimalizovať ich dopad na naše plány voláme - manažment podnikateľských rizík.

Zmyslom manažmentu rizík je zabezpečiť si dosiahnutie podnikateľských cieľov.
Obvykle investujeme do prípravy malý objem svojho času, peňazí a iných zdrojov s cieľom zabezpečiť si s vysokou pravdepodobnosťou dosiahnutie plánovaných výsledkov.

Problémom manažmentu rizík je, že stojí peniaze a nedokáže 100% eliminovať všetky riziká. Preto má zmysel takúto vec nasadiť do projektov kde na to je priestor. Prax ukazuje, že tento priestor je obvykle u projektov kde ich celkový rozpočet prekračuje čiastky 100tisíc EUR a viac. Pri projektoch a podnikateľských zámeroch s objemom investícií nad 1milión EUR by však manažment rizík už nemal chýbať.

Čo je dobré na manažmente rizík? Každopádne pomáha firme lepšie si premyslieť podnikateľké plány a stratégiu, čo logicky podporuje reálnosť a realizovateľnosť plánov. V rámci samotnej realizácii projektu, manažment rizík zabezpečuje lepšiu plynulosť plnenia plánov a poskytuje podporu pre rozhodovanie v kritických situáciách. Jednoznačne znižuje stress, šetrí peniaze a čas.

Ruku na srdce, koľko vašich projektov je v časovom sklze, prípadne stojí lebo sa z rozpočtu vyčerpali pridelené peniaze?

Že, koho to trápi? Iste majiteľov firiem prípadne investorov a trošku aj TOP manažment. Ostatné zložky v spoločnosti budú asi len naťahovať ruky a žiadať ďalšie peniaze, iné zdroje a posúvať termíny realizácie.

Napríklad aj samotná príprava rozpočtu organizácie na ďalšie obdobie by sa dnes mala zaoberať budúcimi hrozbami. Práve zamyslenie sa v rovine - čo nám hrozí a pri následnej eliminácii týchto obvykle prevádzkových rizík, dokáže manažment rizík povedať organizácii kde v rozpočte treba pridať a prečo. Dnes nestačí iba skopírovať rozpočet v exceli a znížiť náklady o pár percent aby manažment sediaci nado-mnou bol spokojný. Škrtnúť sa po rokoch hľadania úspor dá len málo čo a málo kde.

Pridať do rozpočtu to je sila! To dokáže rozprúdiť krv v žilách. Nie nadarmo sa hovorí, že hybnou silou podnikania sú peniaze. Tak ich roztočte, nech sa hýbu a nezabudnite pritom na riziká.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?