Akým globálnym rizikám budeme čeliť v nasledovných rokoch?

Autor: radovan lucina | 5.2.2013 o 18:47 | (upravené 5.2.2013 o 19:00) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  555x

V januári sa tradične v Davose konalo v rámci podujatia World Economic Forum, stretnutie expertov, ktorí diskutovali na tému globálnych rizík. Experti každoročne vyhodnocujú aktuálnu situáciu a vyjadrujú sa k rizikám z hľadiska ich dopadu a pravdepodobnosti výskytu v horizonte 10 rokov.

Z hľadiska výskytu sa medzi TOP riziká dostali:
1- závažné rozdiely v príjmoch
2- chronicky narastajúce dlhy
3- riziko skleníkových plynov
4- problémy s dodávkou vody
5- starnutie populácie

Z hľadiska dopadu sa medzi TOP riziká dostalo:
1- zlyhanie alebo kolaps finančných inštitúcií a mien
2- problémy s dodávkou vody
3- chronicky narastajúce dlhy
4- nedostatok jedla
5- rozširovanie zbraní hromadného ničenia

Mnohé z týchto rizík (dlhy a problémy finančných systémov) už dnes vplývajú na nás a na našu kvalitu života. Negatívne vedľajšie efekty sa prejavujú aj vo zvyšovaní miery nezamestnanosti čo vedie k ďalšiemu narastaniu rozdielov v príjmoch. Ľudia žijú viac v neistote. Aj u nás sa prejavuje riziko stárnutia populácie. Sme svedkami politického a podnikateľského súboja o dôchodkový systém, ktorý by občanom garantoval slušný dôchodok. Smerom k dodávkam vody, aj keď z našej geografickej polohy môžme vnímať toto riziko trošku miernejšie, situácia sa môže v nasledovných rokoch výrazne zhoršiť. Ide hlavne o riziko dostupnosti kvalitnej a cenovo prijateľnej vody. Pozrime sa na potraviny, ktoré sme v minulosti mali kvalitné, a kam sa ich kvalita posunula? Ako krátko nám trvalo zlikvidovanie tejto výhody? Čo dnes v košíkoch nakupujeme?

Zaujímavé sú aj zistenia z Technologickej oblasti. Medzi najväčšie riziká patria Kybernetické útoky na informačné systémy, výpadky kritických informačných systémov a krádeže alebo zneužitie dát. Na elimináciu týchto rizík sa v nasledovných rokoch vynaloží najviac prostriedkov. Bohužial nestačí len vnímať samotné riziká ale pri ich eliminácii je potrebné zobrať do úvahy aj ich väzby a vedlajšie efekty. Zanedbanie týchto pohľadov môže viesť k nedostatočnej účinnosti realizovaných projektov alebo prípadných opatrení, ktorých výsledkom bude iba vyčerpanie zdrojov a financií bez adekvátneho prínosu a účinnosti.

Na záver chcem ešte upozorniť na jedno zaujímavé riziko - masívne šírenie digitálnych dezinformácií. Dnešný digitálny svet je plný rôznych rýchlo prístupných informácií. Internet bol a stále je z hľadiska zabezpečenia masovej informovanosti jedinečné médium. Ťažko sa kontroluje a cenzuruje. Vďaka internetu a sociálnym sieťam sa akýkoľvek subjekt, môže stať v krátkom čase populárny, bohatý, viditeľný, uznávaný atď - viď príklad ázijského umelca PSY s jeho video klipom, ktorý v priebehu pár mesiacov spoznal celý svet. V počiatkoch bol internet zdrojom kvalitných akademických informácií. Kto však dnes garantuje a stráži kvalitu informácií? Internet, sociálne siete a tento digitálny svet sa čoraz viac podobá na hromadu smetí - najväčšie smetisko textov, názorov, multimediálneho odpadu a dezinformácií. Skúste zastaviť v tomto prostredí dezinformačnú kampaň na Vás, Vašu rodinu, firmu, združenie, komunitu či štát. Eliminácia tohto rizika môže predstavovať zložitú úlohu a ochrániť image a reputáciu firiem, prípadne ich trhových značiek nebude ľahké.

autor čerpal informácie z nasledovných zdrojov:
http://www.weforum.org/reports/global-risks-2013-eighth-edition
http://www.cnbc.com/id/100384824/Is_Income_Inequality_Biggest_Global_Risk
http://www.youtube.com/watch?v=PpmCuM72cD0

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Smrť nemusí vyjsť draho. Popol pred zemou si volí čoraz viac ľudí

Ľudia sa pri úprave hrobov začínajú inšpirovať minimalizmom zo Západu. Menej kahancov a vencov pomáha aj životnému prostrediu.

EKONOMIKA

Hyperloop otvára pobočku na Slovensku, zaplatí talentovaných ľudí

S novým druhom dopravy súvisia aj nové pravidlá.


Už ste čítali?