(Ne)legálny softvér alebo prečo si na rožok nenatierajte lekvár

Autor: radovan lucina | 24.5.2012 o 12:02 | (upravené 24.5.2012 o 12:21) Karma článku: 3,10 | Prečítané:  718x

Softvér, je v súčastnosti frekventované slovo. Zariadenia ktoré denne používame by bez softvéru boli iba obyčajnou hromadou „neživých" súčiastok. Softvér je dobrá predajná komodita - niekto by možno povedal, že „softvér sa predáva ako teplé rožky". Ide však o trošku špecifický produkt. Predaj softvéru sa síce dá rátať na kusy, krabice, bedničky ale aj na počty stiahnutí alebo na počet užívateľov. Zakúpením „kusu" softvéru jeho inštaláciou a následným používaním sa však udeje ešte niečo oveľa dôležitejšie - vznikne dohoda medzi nami a autorom, ktorá hovorí o tom, čo môžme a čo nemôžme so softvérom robiť. Jednoducho povedané, súhlasíme s ličenčnými podmienkami a autorskými právami.

Je to ako keby ste si kúpili 2 rožky na raňajky. Urobíte si kávičku a na čerstvé rožky natrete masielko a lekvárik. Potom si pochutnáte na raňajkách a ani neviete, že ste si zarobili na riadny problém! Nemusíte sa báť, žiadne žalúdočné ťažkosti Vám nehrozia, akurát autor rožtekov nesúhlasí s tým aby sa jeho produkt - rožok, používal spôsobom, keď sa naň natiera lekvárik. Jasne to uviedol v licenčných podmienkach a kúpou jeho produktu ste s tým aj súhlasili. Tuším predsa len hrozia nejaké tie žalúdočné problémy. Ak sa na to prijde - ten lekvár Vás vyjde draho. Že ste o tom nevedeli ? Že Vás o tom riadne dopredu neinformovali ? - to sú najčastejšie prvé reakcie....

Vo svete softvéru to je tak - porušenie udelených licenčných práv môže mať ďalekosiahle následky. Mnohým TOP manažérom pri tom až začne zvierať žalúdok - hrá sa o veľké sumy. Správne a korektné používanie softvéru a to v zmysle udelených licenčných ujednaní a autorských práv je dôležité. Dnes nestačí iba raz ročne oprášiť zoznam nakúpeného softvéru a zrátať ho na kusy ako rožky. Treba zobrať do úvahy podstatne viac informácií a zaoberať sa aj lekvárom.

* Prax ukazuje, že najčastejšie dôvody licenčnej nezhody sú:

  • Nedostatočné know-how v oblasti licenčných a autorských práv

  • Používanie inej verzie softvéru ako bol zakúpený a dodaný dodávateľom

  • Používanie softvéru užívateľmi, zariadeniami a tretími stranami, ktoré na to nemajú oprávnenie

  • Presuny a prevody softvéru na iné subjekty v rámci akvizícií a transformácií firiem

  • Zmeny v spôsobe používania podnikových aplikácií

  • Zmeny v architektúre IT infraštruktúry (virtuálne servery, cloud priestor a datacentrá)

  • Neodborné rady dodávateľov

  • Zásahy do softvéru v rozpore s udelenými licenčnými právami

 

Je dobré poznať riziká a predchádzať im. Najmä u väčších spoločností sa jedná o riziká ktoré predstavujú sumy, ktoré nepotešia žiadny TOP manažment. Zdanlivo opomínaná oblasť a 100% istota, že je všetko v poriadku sa v momente dokáže premeniť na stresujúcu hru o čas a čo najrýchlejšiu minimalizáciu finančných dopadov na rozpočet firmy. Obvykle sa pritom odsekne aj nejaká „hlava" - presne ako v stredoveku. Zavedením tohto rizika do registra rizík a nastavením správnej stratégie sa dá dopad efektívne minimalizovať. Ľudský faktor však spôsobí, že sa riziko nedá celkom odstrániť. Každopádne poznanie, že riziko existuje a máme pripravené opatrenia na jeho manažment, nám dokážu premeniť lekvár na na niečo úplne iné.

Ruku na srdce - ako by to u Vás vyzeralo, keby Vás teraz navštívil softvérový audit a videl, že si pochutnávate na rožteku s lekvárikom?

Poznámky:
* V príspevku boli použité informácie z interného prieskumu databáz spoločnosti Solucio - experta na licencovanie a softvérový asset management.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Falošné správy a fabriky na trolov: Ako funguje propaganda 2.0

Ako sociálne siete a falošné správy stvorili dnešných populistov.

TECH

Gene Cernan videl z Mesiaca svet bez hraníc

Posledný muž na Mesiaci priniesol späť na Zem československú vlajku.

SVET

Savčenková pre SME: Ukrajina nie sú skorumpovaní politici

Musím Ukrajincov prebudiť, hovorí poslankyňa.


Už ste čítali?